Gyereknevelésről ma már rengeteg könyv szól, megkezdve a gyakorlatias útmutatóktól egészen a játékos tanácsokig. Nehéz lehet eligazodni ebben nagy választékban, azonban vannak olyan könyvek, amelyek röviden, tömören és humorosan állnak a gyereknevelés kisebb-nagyobb buktatóinak és nehézségeinek kérdéséhez.
A következő könyvek gyerekekről szólnak felnőtteknek, olyan szülőknek, akik aktívan és kreatívan szeretnének a gyermeknevelés témájához hozzáállni.
Ezek a könyvek nem csak általános és hiteles alapnevelési elvekről szólnak, hanem egészen praktikus gyereknevelési tippek és ötletek is fellelhetők benne, amelyekre egy mai szülőnek szüksége lehet.
Belső szabadságra csak az a szülő tud nevelni, aki saját maga is szabad. Szabadok csak úgy lehetünk, ha nem görcsölünk be a jót akaró „tanításoktól”, ha nem leszünk a technika áldozatai, ha nem korlátozzuk gyerekeinket értelmetlen kütyükkel, hanem teret és időt adunk a szabad játéknak, az érzelmek megélésének és a világ felfedezésének. Ez az alapja a boldog és kiegyensúlyozott gyermekkornak.
Senki sem tud olyan szépen és meghatóan írni a mesék csodás világáról, mint Kádár Annamária. Egészen különleges az, ahogyan megszeretteti a mesék világát nem csak a gyerekekkel, de még a felnőttekkel is, akik bizony sokat tudnak tanulni egy-egy meséből.
A mese Kádár Annamária könyvében, több mint egy történet hősökkel és nemes cselekedetekkel, ez egy fejlődési forma, egy tanulási lehetőség és az érzelmi biztonság alapköve.
-
Susan Forward: Mérgező szülők
Ez a könyv inkább a felnőttekről szól, akikben azonban még mindig ott van az a gyermeki én, aki szeretetre, elfogadásra és megértésre vágyik. Nagyon hasznos olvasmány, főleg a problémás szülő-gyermek kapcsolatra helyezi a hangsúlyt. Az egészen megdöbbentő példák, valamint a kézzel fogható praktikus tanácsok célja, egy fajta önismereti fejlődés és változás, a boldogabb gyermekkor és kiegyensúlyozott felnőttkor érdekében.
A világhírű pszichológus-pedagógus, Kim John Payne, egy újabb gyereknevelési szemléletet mutat meg, mely távol tartja magát a mai konzumkultúra világától. Arról szól a könyv, hogy miként biztosíthatunk gyerekeiknek egy boldogabb, tartalmasabb és szebb gyermekkort, a tárgyak, a képernyők és az információk sokasága nélkül.
Ez a könyv, egy nagyon jó kiindulópont a gyereknevelés ösvényén, egyszerű, világos és könnyen érthető.
Sok a hasznos tapasztalat a könyvben, a gyakorlati tipp, annak ellenére, hogy egyes részek kicsit utópisztikusak. Mivel nyelvezete humoros, könnyed, olvasmányos és anekdotikus, ezért izgalmas és szórakoztató olvasmány. Ez nem egy hagyományos gyereknevelési útmutató, sokkal inkább egy félig-meddig önéletrajz, siker- és kudarc élményekkel, humorral és öniróniával.