Kádár Annamária – Kerekes Valéria: Mesepszichológia a gyakorlatban

Szerintem senki sem tud olyan szépen és meghatóan írni a mesék csodás világáról, mint Kádár Annamária. Egészen különleges az, ahogyan megszeretteti a mesék világát nem csak a gyerekekkel, de még a felnőttekkel is, akik bizony sokat tudnak tanulni egy-egy meséből.

A mese Kádár Annamária könyvében, több mint egy történet hősökkel és nemes cselekedetekkel, ez egy fejlődési forma, egy tanulási lehetőség és az érzelmi biztonság alapköve.

A népmesék, a varázsmesék és a tündérmesék pontosan azt a világot tükrözik vissza, amiben a felnőttek is élnek. Vannak benne hősök, gonoszok, jó cselekedetek és rossz tettek. Az élet is pont ilyen. A mese által a gyermek saját világát alakítja, formálja és megtanul megküzdeni a negatív érzelmekkel is, mint a félelem, szorongás vagy bánat. A mese formálja a gyermek személyiségét, gazdagabbá teszi fantáziavilágát, megtanítja az önbecsülésre és megalapozza az érzelmi intelligenciáját.

Kádár Annamária ebben a könyvben, főleg a belső és külső önbecsülésre teszi a hangsúlyt, valamint a küzdő- és alkalmazkodó képesség megalapozására.

Konkrét ötleteket, hasznos tanácsokat és rengeteg játéktippet oszt meg könyvében, melyek nem csak szülők, de pedagógusok számára is nagyon hasznos lehetnek. Mindezt a mese világával támasztja alá, amely segít a gyermeknek érzelmei megismerésében és megértésében, valamint egyfajta kiindulópontot ad a világ és az emberek működésének megértéséhez.

Ez a könyv tökéletes erre, nagyon gyakorlatias, ugyanakkor rengeteg szakmai háttér magyarázat van mögötte, ami segít megérteni a gyermek fejlődésének és világának különböző szakaszait.

A hangsúly a mese mellett, a családi történetmesélésen is van, valamint a családi rítusok, szokások, hagyományok fontosságán, melyek mind formálják a gyermek személyiségét és világnézetét.

A könyvből való felolvasás, a kitalált mese vagy a családi történetek elmesélése egy fontos erőforrás egy gyermek érzelmi fejlődésében. A családi kötelékek, az érzelmi típusok, a kommunikáció mind hozzájárulnak egy gyermek egészséges érzelmi és értelmi fejlődéséhez.

Az önbecsülést, az érzelmi biztonságot és a küzdőképességet elsősorban a szüleitől kapja meg minden gyermek. Ez az alapköve minden további fejlődésnek. A mese ezt támogatja meg és könnyed, játékos formában közvetít a gyermek felé.

A könyvben leírt módszertani ötletek és játék tippek elmélyítik ezeket a dolgokat és kapcsolatot teremtenek szülő-gyermek, valamint pedagógus-gyermek között.

Mindig jó érzés Kádár Annamária könyveit olvasni, hiszen annyira gyakorlatias és érzelemdús, hogy szülőként nagy segítséget és útmutatást nyújt. Neki sikerül olyan módon felvezetni a meséket, hogy az egy igazi élmény legyen nem csak gyermekek, hanem felnőttek számára is.

Megéri elmélyülni az ő könyvében, beleolvadni a meséibe és elmerengeni azon, hogy milyen sokat is tanulhatunk a mesékből, amelyeket gyerekként hallgatunk vagy olvasunk, és amelyek egész felnőtt életünket meg fogják határozni.

Kedvenc idézetem a könyvből:

…az életnek nem kell tökéletesnek lennie ahhoz, hogy gyönyörű legyen.

Mesepszichológia a gyakorlatban Book Cover Mesepszichológia a gyakorlatban
Kádár Annamária - Kerekes Valéria
Kulcslyuk Kiadó Kft.
2017
Cérnafűzött, Keménytáblás
271