Nem szoktam ilyet csinálni, de most ajándékba kaptam a könyvet, ezért először a sorozat második részével kezdtem. Kádár Annamária „Mesepszichológia 2.” személyiségfejlesztő és gyermeknevelési könyve, engem teljesen levett a lábamról.
Mivel a két könyv nem egymás folytatása, ezért egymástól függetlenül is lehet őket olvasni. Nekem a könyv második része rendkívül nagyon tetszett, ezért úgy döntöttem, hogy ezután az első részét is el fogom olvasni.
A „Mesepszichológia” második része a szülő-gyermek közti összetett és kicsit sem egyszerű kapcsolatot boncolgatja. Ahogy a könyv alcíme is elárulja, főleg olyan helyzeteket és konkrét eseteket érint a szerző, amelyekben sok szülő tehetetlenül és elveszetten keresi a „helyes megoldást”.
Kádár Annamária briliáns szakértelemmel és tengernyi saját tapasztalattal ábrázolja a mai szülő aggodalmait, félelmeit, bizonytalanságait és nehézségeit. Ma már rengeteg nevelési elmélet és gyakorlat áll rendelkezésükre, a médiából, a társadalomból, a szociális kapcsolatainkból csak úgy áradnak a tuti tippek és bevált praktikák arra, hogy hogyan neveljünk boldog és kiegyensúlyozott gyermeket.
Kádár Annamária a mese világából közelíti meg a gyermeknevelés kihívásait, és konkrét tanácsokat, tippeket és helyenként tudományos elméleteket is megoszt az olvasóval. Hiteles szülőként minden egyes cselekedetünkkel, szavunkkal vagy viselkedésünkkel mesélünk önmagunknak, de főleg gyerekeinknek. Gyerekeink ezekből a mesékből ismerik meg a világot, a benne rejlő álmokkal, célokkal, félelmekkel és örömökkel együtt.
A szerző, könyvében sorra veszi, a kisgyerek azon fejlődési szakaszait melyek, nehézségeket vagy kihívásokat jelenthetnek a szülőknek. Ezek közül a legfontosabbak: az engedékeny vagy szigorú nevelés elve, a dackorszak fontossága a gyermek önállósági fejlődésében, a testvérféltékenység nehézségei, a gyermek érzelmi világának megélése és kibontakozása, valamint a félelmek, szorongások és veszteségek feldolgozása. Ezek mind fontos állomásai egy gyermek fejlődésének, melyekkel megfelelő szülői lélek jelenléttel és sok mesével könnyebben meg tudunk birkózni.
Kádár Annamária könyve egy újabb felszólításra arra, hogy mennyire káros lehet a gyermek fejlődésében, a túl sok digitális kütyü, a sok program és a kevés minőségi idő, amit gyerekeinkkel töltünk el.
A szerző nagy segítséget nyújt minden szülőnek, ugyanis korcsoportra és témára bontva, különböző könyveket és meséket ajánl szülőknek és gyerekeknek egyaránt. A könyv végén pedig, tíz igazán kedves és bájos mesével ajándékozza meg az olvasót, melyek az érzelmi intelligencia fejlesztésére fókuszálnak.
Szerintem ez nem egy egyszeri olvasmányos könyv, hanem inkább egy olyan könyv, amit az ember többször elővesz, főleg kényes nevelési helyzetekben, mert nagyon nagy segítséget tud nyújtani. És ez a segítség nem elméleti szintű, hanem konkrét gyakorlatok és tippek segíthetnek ilyen helyzetekben. Nincs semmilyen kioktató hangneme, inkább a hasznos nevelési tanácsadáson van a hangsúly, rendkívüli nagy nyitottsággal, őszinteséggel és hitelességgel.
Igazán élvezetes és minőségi szakkönyv, tele hasznos információkkal és megannyi szép mesével.
Én, szülőként, nagyon sokat tanultam belőle, azóta egyre többet mesélek gyerekemnek, és a mesék által megengedem magamnak, hogy felszínre jöjjön saját gyermeki énem.
Gyermeknevelés és személyiségpszichológia kategóriában, szerintem ez egy remek szakkönyv.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Önmagunkat alakítsuk olyanná, amilyenné gyermekünket nevelni szeretnénk.
Kulcslyuk Kiadó Kft.
2014
Cérnafűzött, Keménytáblás
363