Guillaume Musso: Valaki más

Musso rajongóként minden elolvasott könyve után azt érzem, hogy egyre többet és többet akarok olvasni tőle. Szeretem izgalmas történeteit, csavaros megoldásait, rejtélyekkel teli olvasmányait, amiben mindig jelen van egy meglepetésfaktor.

Ez a történet is izgalmasan és rejtélyesen indul el, annak ellenére, hogy már a könyv elején elég sok minden kiderül ebből a sok titokból és rejtélyből.

Egy szörnyű gyilkosság körülményeinek bemutatásával indul el a regény, amiben megismerjük a dúsgazdag, befolyásos és mindenre elszánt Orianát. Nehéz megfejteni és kitalálni ki ölhette meg a milliárdos olasz család örökösnőjét, még akkor is ha látszatra minden jel arra mutat, hogy a férje a tettes.

Ez indítja el a nyomozást ebben a könyvben, ahol négyen is elmesélik saját szemszögükből az igazságot erről a bűncselekményről. Miközben ezek az igazságok napfényre kerülnek, a történet cselekménye folyamatosan jelen és múlt között ugrál, ami elősegíti azt, hogy olvasóként megértsük a bűncselekményhez vezető utat.

Az első számú gyanúsított Oriana férje, Adrien, aki ártatlannak vallja magát, még akkor is ha minden bizonyíték ellene szól.

Az elérhetetlen és titokzatos Adele, a férje szeretője is elmeséli saját verzióját ennek az egész bonyadalomnak.

Justine, a nyomozónő az, aki egészen mélyre ás és megpróbálja minél több tanú és bizonyíték alapján kideríteni, hogy mi is történt valójában a meggyilkolt örökösnővel.

Mindezt tetézi Oriana vallomása, aki életének utolsó heteit meséli el, megoldva azt a sok rejtélyt, aminek megoldása csak a könyv végén valósul meg.

Négy szereplő, négy igazság, négy szemszög, de valójában csak egy valóság létezik.

Ki az, aki hazudik? Kinek van rejtegetnivalója? Ki a bűnös? Ki tervelte ki ezt a szörnyű gyilkosságot?

Megannyi megválaszolatlan kérdés és megoldatlan rejtély, ami a könyv végén szépen kisimul. Ebben a pszichológiai thrillerben az igazság megannyi változatát olvashatjuk el, csavaros és fordulatokban gazdag utakon jutunk el odáig, hogy a kirakó minden egyes darabja a helyére kerüljön.

Engem meglepetésként ért a végső megoldás, én nem tudtam előre kiszámítani, hogy ki áll valójában a bűncselekmény mögött. Ezért is volt izgalmas lépésről lépésre megoldani és felgöngyölíteni a nyomozás eredményeit.

Kicsit hiányzott nekem a nagyobb mélység, a velős mondanivaló és az a fajta spiritualitás ebből a könyvből, ami annyira nagyon jellemző Mussora.

A könyv utolsó oldala azonban teljesen szavak nélkül hagyott, azt még mindig emésztem és próbálom feldolgozni.

Ebben az izgalmas thrillerben mindegyik szereplő küzd a saját démonaival és elakadásaival, több helyen is megmutatkozik milyen nagy károkat tud okozni a gyerekkorban elszenvedett trauma.

Egyetlen valóság, több igazság, egy bűncselekmény, több gyanúsított. Minden vallomás és elbeszélés csak egyre bonyolultabbá teszi a rejtélyes gyilkosság megoldását, de ezáltal is megmutatkozik, hogy túl gyakran hagyatkozunk külső tényezőkre és ez alapján ítélünk meg valamit vagy valakit, miközben a valóság teljesen másképp néz ki.

Végül már csak egy kérdés marad. Kinek van igaza? Annak, aki a legjobban elhiteti másokkal a saját igazságát vagy annak, akinek bizonyítékai is vannak saját igazságáról?

Kedvenc idézetem a könyvből:

De az emberi lelket nem lehet egyenletekkel leírni. A lélek szövevényes anyag, átláthatatlan labirintus, sok ellentmondásos réteggel; négydimenziós útvesztő, méghozzá kijárat nélkül.

Valaki más Book Cover Valaki más
Guillaume Musso
Park Könyvkiadó
2025
Puhatáblás, Ragasztókötött
273
Gyárfás Vera