Én nagy rajongója vagyok az ilyen személyiségpszichológiai könyveknek, azon belül is mindig is nagyon vonzott a skandináv életstílus és mindaz ami a skandináv országokat jellemzi. Szeretem ezeket az életmódbeli könyveket, ugyanis a rájuk jellemző önsegítő és önfejlesztő stílus motiválóan hat rám.
Olvasóként úgy gondolom, hogy bár fizikailag messze vagyunk a skandináv országoktól és kultúrától, ennek ellenére sok olyan dolog van, amit el tudunk sajátítani a skandináv életmódból és életstílusból.
Az már nem egy meglepő dolog, hogy a skandináv országok mennyire fejlettek és mennyivel magasabb náluk az életszínvonal, viszont számomra az most teljesen új volt, hogy miért Dánia a világ legboldogabb országa.
Engem teljesen rabul ejtett ez a könyv, ugyanis személyes hangvétele és tényszerű megfogalmazása, rengeteg olyan információt, tudásanyagot és hasznos tanácsot adott, amiket úgy érzem, hogy bárki beépíthet életébe, anélkül hogy átköltözne egy skandináv országba.
Helen Russel, a könyv szerzője, otthagyja londoni szerkesztői munkáját és életét, hogy egy évre Dániába költözzön férjével, aki munkát kap a híres Lego cégnél. Mindkettejük számára nagy lépés ez, ugyanis egy metropoliszból egy vidéki településre költöznek, egy olyan országba, amelyiknek se a nyelvét nem beszélik, se a kultúráját nem ismerik.
Helen szabadúszó újságíróként egy teljes évet szán arra, hogy felkutassa és tényekkel bizonyítsa azt, hogy Dánia valóban a világ legboldogabb országa. Számos beszélgetés, kutatói munka és beszámolás során Helen megvizsgálja és testközelből teszteli a dán oktatást, konyhát, lakberendezést, egészségügyet és nemzeti biztonságot, hogy adatokkal tudja alátámasztani a statisztikákat.
Roppant érdekes, szórakoztató és humoros végigolvasni ezt a 12 hónapot, ahol minden hónap egy bizonyos dán sajátosságot jár körül. Helen munkája nem csak az adatokra és a tényekre alapszik, hanem rengeteg személyes beszámoló és beszélgetés alapján dől el az, hogy mi az amit nagyon jól csinálnak a dánok, és miben szorulnak még fejlődésre.
Ez a része a könyvnek engem nagyon meglepett, ugyanis eddigi olvasmányaim során általában mindig csak a hygge életmód pozitív része került elém, Helen azonban azt is megmutatja könyvében, hogy azért jó néhány hiányossága is van a dán életmódnak, ennek ellenére, boldogak és beteljesültek az ott élő emberek.
Élvezetes és humoros végigolvasni ezt a könyvet egy brit újságíró szemszögén keresztül. Mivel a könyv szerkezete, felépítése és stílusa egyszerű és letisztult, ezért könnyen lehet vele haladni. Számos megdöbbentő és sokkoló dolog van benne, amiről nekem eddig fogalmam sem volt, és ilyen szemszögből olvasva, a dán életmód már nem csak pozitív dolgokból áll.
Ezt a gyakran kissé nyomasztó hangulatot, a könyv szerzője szarkazmussal, cinizmussal és öniróniával egyensúlyozza, amitől csak még szórakoztatóbbá válik ez az olvasmány.
A könyv személyes és őszinte hangvétele sok vicces és néha kínos helyzetről számol be, de valahogy a mérleg nyelve mindig pozitív irányba dől el.
A könyv szerzője felületesen saját személyes életéről is mesél, bár ezek a történetek csak foszlányokat mesélnek el férjével való kapcsolatáról. Ez a része a könyvnek számomra nem annyira volt érdekes, sokkal jobban érdekelt a dán életmód.
A könyv elolvasása után úgy érzem, hogy sokkal többet tudok a dán életmódról, mint előtte, viszont sokkal letisztultabb képem is van arról, hogy mitől olyan boldogok a dánok. A dán életmódról kialakult képem most már nem csak a hygge-ről szól, hanem sok olyan dologról is, ami még a dánoknál is problémát okoz, mint pl. a depresszió, a drogfogyasztás, az alkoholizmus és az erőszak. Bármennyire is meglepő, ezek is hozzák tartoznak a dán kultúrához.
Bár a könyv nagyon tetszett, főleg kifinomult humorának köszönhetően, mégis úgy érzem, hogy sok dologban sokkolt és megdöbbentett. Valahogy már nem tűnik annyira idillikusnak a dán életmód, sokkal inkább az van, hogy bizonyos elemei a dán életmódnak hasznosak és praktikusak tudnak lenni.
A könyvben olvasott negatívumok ellenére, a könyv pozitív hangulatban ér véget, összefoglalva azt a tíz tippet, amelyek segíthetnek elsajátítani a dán életmódot.
Jó volt elmerülni ebben a könyvben, gondolatban kicsit odaképzelni magam Dániába. Gondolatébresztő számomra ez a könyv, ugyanis fő üzenete a tudatos életmód, ahol egyensúlyban van a munka és a magánélet, valamint a pillanat megélése.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Az élet nem lehet mindig napos, „szivárványokon ugrókötelező egyszarvúk” stílusú utópia. De egy stabil, biztonságos, gondoskodó környezet, amire számíthatsz holnap, holnapután és egész évben, az majdnem ugyanolyan jó.
HVG Könyvek
2020
Puhatáblás
350