Al Ghaoui Hesna személyiségpszichológiai könyve, „Félj bátran” igazi katarzis élmény volt számomra. Imádom a pszichológiai témájú könyveket, és ennek a könyvnek a témája nem is állhatna közelebb hozzám.
Al Ghaoui Hesna az 1970-es években született szír édesapától és magyar édesanyától. Jogi diplomája megszerzése után, több mint húsz országból tudósított, gyakran háborús helyszínekről. Sokszor és sokféleképpen nézett már szembe a félelemmel, de megtanult együtt élni a félelmeivel, és mindeközben bátran félni.
A szerző számtalan veszélyes országban megfordult már munkája során, sok háborús helyről tudósított már, és bizony sokszor került szembe félelmeivel. A munkája során, megtapasztalt és átélt félelem ihlette könyve megírásában. Mindannyian félünk, miközben pont arra vágyunk, hogy egy félelem nélküli életet éljünk. Miért van ez így? A félig arab nő, magyar állampolgár, édesanya és tudósító ezekre a kérdésekre keresi a választ. Miért fél mindenki a félelemtől? Milyen hatással van a félelem az életünkre? Mi szembenéztünk-e már a legnagyobb félelmeinkkel?
A félelem témája annyira magával ragadja az írónőt, hogy el kezdi ezt a témát pszichológiai, társadalmi és kulturális szempontból megvizsgálni. A félelem felkutatásának útján híres és neves kutatókat, valamint pszichológusokat keres fel, hogy megfejtse a félelem rejtélyét. Sokan sokféleképpen közelítik meg a félelem témáját, egy azonban közös bennük: a félelem az élet természetes velejárója. A félelmet megérthetjük megismerhetjük, tanulmányozhatjuk, de végső soron, szembe kell néznünk vele.
Al Ghaoui Hesna könyve összeszedett, közérthető és lényegre törő. Nem érzelem mentes, de ugyanakkor a témára fókuszálva hozza hozzánk közelebb a félelem témáját.
Mivel újságírói és tudósítói pályája során sokszor nézett szembe halálfélelemmel, ezért őszintén és hitelesen tud beszélni a félelemről, mint természetes emberi érzésről.
A félelem különböző formáit és arcait mutatja be az írónő, saját tapasztalatain keresztül. Bár nehéz szembenézni ezekkel a félelmekkel, mégis biztató és bátorító a könyv üzenete: ha már mindenképp félsz, akkor legalább félj bátran!
Kedvenc idézetem a könyvből:
Mert tudjuk, hogy nem a félelemmel van a gond, hanem azzal, ahogy időnként reagálunk a félelemre. Hogy a nem tudatosított félelem, vagy éppen a félelemtől való félelem képes pánikot szülni. Részben pont azért, mert sokan nehezen birkóznak meg az élet kiszámíthatatlanságával, ezért próbálnak szokások mögé rejtőzni, ezért akarják lezárni komfortzónájuk határait.
Bookline Könyvek
2017
Keménytábla
344