Helen Russel Dániáról és a dán boldogságról írt könyvei nagy sikert arattak nálam, ezért vettem kezembe ezt a gyereknevelésről szóló könyvét is, mert kíváncsi vagyok arra a skandináv életszemléletre, amiben más, esetleg jobb a gyereknevelési módszer.
Könyvének minden egyes fejezete azt a skandináv kultúrát és életmódot mutatja be, amiben helye van a szabad játéknak, a felfedezés kalandjának, az érzelmi biztonságnak és egy olyan alapvető gyereknevelési módszernek, aminek nem a szó, hanem a konkrét cselekedet az alapja.
Ez a könyv a maga humoros, olvasmányos és jól felépített szerkezetével fejezetről fejezetre végigvezet azokon a kardinális pontokon, amelyek fontosak egy boldog és kiegyensúlyozott gyerekkorhoz.
Tény és való, hogy a skandináv életmód és életszemlélet sok olyan különcséget és szokást tartalmaz, ami a legtöbb olvasó számára idegennek tűnik, de a lényeg, az szerintem minden tudatos szülő számára érthető, tapasztalható és gyakorlatba ültethető.
Helen Russel, tapasztalt háromgyerekes szülőként nem a tökéletes szülőségről beszél, nem egy hierarchikus nevelési rendszerről, nem egy autoriter nevelésről, hanem egy olyan szabad és biztonságos nevelési módszerről, amiben a gyerek egyenjogú családtagként van kezelve.
Könyve főleg a kisgyermekes nevelésre tér ki, de szerintem ha ez az alap biztonságos, akkor a legtöbb nevelési módszer a későbbiekben is alkalmazható.
Tapasztalatait, személyes élményeit, gondolatait és érzéseit osztja meg olvasóival, nem azért, hogy bárkit is kioktasson vagy a tutira bevált nevelési módszert mutassa meg, hanem azért, hogy módszereivel támpontot és segítséget tudjon adni minden olyan szülőnek, aki keresi azt a járható utat, ami eligazodást nyújt a szülőség bonyolult labirintusaiban.
Minden megosztott tapasztalatot szakemberek, barátok, szülőtársak és statisztikák adatai támasztanak alá, megmutatva azt, hogy úgy is lehet gyereket nevelni, hogy közben nem roppan bele az ember és nem lesz kész idegroncs.
Helen Russel sajátos ironikus humora egy nagy segítség lehet minden szorongó szülőnek, aki szeretne egy biztonságosan kötődő és kiegyensúlyozott gyereket nevelni. Könyvében beszél a skandináv egészségügyi ellátásról, a tanulásról, a játékidőről, a családidőről, a szabadtéri tevékenységekről, valamint az alkohol, a drogok és a közösségi média veszélyeiről is.
Könyvének célja, hogy olyan módszereket, támpontokat és ötleteket adjon kezdő és gyakorlott szülőknek, ahol a hangsúly a gyerek függetlenségén, kiegyensúlyozottságán és érzelmi biztonságán van.
Humoros történetei által betekintést kapunk személyes életébe, megismerjük családját, gyerekeit, környezetét és barátait. Angol származása ellenére teljes meggyőződéssel áll ki a skandináv jól működő nevelési módszer mellett, még úgy is, hogy nyíltan beszél a mai gyerekekre leselkedő veszélyekről is.
Könyvében sok megdöbbentő újdonságról, statisztikáról és tényről olvastam, ami mindeddig ismeretlen volt számomra.
Izgalmas, humoros, játékos és szórakoztató könyve egyáltalán nem hasonlít egy száraz és emészthetetlen gyereknevelési szakkönyvre, sokkal inkább az a könyv, ami élvezetesen és érdekesen mutatja be a dán kultúrát, a skandináv életmódot, a viking gyereknevelési módszert és azt a családi életet, amiben a család minden tagja megtalálja a szerepét és együtt jól és kiegyensúlyozottan tudnak működni.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Egy gyereknek nem kell „nyernie” vagy „a legjobbnak lennie”, vagy akár csak jól viselkednie ahhoz, hogy szeressék. – Ez feltétel nélkül jár…
![Hogyan neveljünk vikingeket? Book Cover](https://konyvmoly.com/wp-content/uploads/2025/02/hogyan-neveljunk-vikingeket.jpg)
HVG Kiadó
2024
Puhatáblás, Ragasztókötött
375
Nagy Györgyi Eszter
![](https://konyvmoly.com/wp-content/plugins/book-review/includes/images/four-star.png)