Lisa See előbbi kötete, A lótusz leánya nagy kedvencem lett, ezért izgalommal és kíváncsisággal vettem kézbe ezt a könyvet is, ami szerintem ugyanolyan izgalmas, érdekes, kalandos és megható olvasmány lett, akárcsak a szerző korábbi könyve.
Egy kis faluban ismerünk meg egy családot, azon belül is kiemelkedik egy lány története, aki által megismerjük a puer tealevelek feldogozásának és származásának körülményeit, a teakereskedelem folyamatait, valamint egy olyan nő életútját, amit meghatároz a hagyomány, a családi kötelék, a kötelesség és a kulturális hagyaték.
A könyv története az 1980-as években indul el, ahol megismerjük az akha törzsben nevelkedett Li-yant. Egy fiatal lány, aki szülei akarata ellenére, beleszeret egy fiatal helyi fiúba, akitől gyereke születik. Mivel gyermeke házasságon kívül születik meg, ezért az akha hagyományoknak eleget téve, örökbe kell adnia ezt a gyermeket. Hosszú éveken keresztül kísérjük végig ennek a fiatal lány-anyának fájdalmas történetét, aki arra kényszerül, hogy megváljon gyermekétől, aki emberi selejtnek számít az akha törvény szerint. Li-yan története által megismerjük az akha hagyományokat, hitrendszereket, szokásokat és praktikákat. Ezek a tények és információk sokat segítenek abban, hogy megértsük Li-yan döntéseit, választásait és életútját.
Gyermeke örökbefogadása után több éven keresztül követhetjük életének alakulását, miközben ezzel párhuzamosan megismerjük örökbefogadott lányának életét.
Ez a két történet nem is lehetne különbözőbb, ugyanis az egyiket erősen meghatározzák a hagyományok, a szokások, a törvények és a társadalmi elvárások, a másik történet azonban az amerikai szabadságot és a véget nem érő lehetőségeket mutatja be.
Ez a két történet a jövőben valamilyen szinten összefonódik, de előtte a könyv még megmutatja egy olyan mindenre elszánt, okos, intelligens és bátor nő életútját, aki mer kiállni a sorból, mer valami újat alkotni, mer újra szeretni a csalódások után és mer új utakra lépni a kudarcok után is.
Li-yan története nem csak a kínai hagyományokról szól, hanem egy olyan női sorsról, ami sokszínű, életteli és vibráló. Ő az a nő, aki egyszerre hordozza magában felmenői hagyományait és családja örökségét, közben pedig nyit az új, az innováció és a fejlődés felé.
Lisa See érzelemdúsan és komplexen mutatja be egy olyan nőnek az életét, amiben részletesen, mély betekintéssel és empátiával ismerhetjük meg a kínai kultúrát és azt az etnikai kisebbséget, ami olvasóként érdekesnek és izgalmasnak tűnik.
Egy törékeny, érzékeny és mégis életrevaló lány története indul el egy kínai kis faluból el egészen az amerikai nagy városig, ahol a tudatlan lányból tanult teakereskedő lesz.
Li-yan történetét és életútját nagyon erősen meghatározzák az ősök hitvilágának a törvényei, a családi hagyományok és a kulturális elvárások. Ő mindezt figyelembe és tiszteletbe is veszi, de közben ég benne egy olyan belső vágy és szenvedély valami több iránt, ami segít neki abban, hogy harmóniában és egyensúlyban legyen a hagyomány, a családi örökség saját céljaival és álmaival.
Története inspiráló, motiváló és felemelő, mert kitartása, elszántsága és akaratereje minden létező akadályt felülír.
Érdemes elolvasni történetét és elmerülni egy olyan világban és kultúrában, amely sok olvasó számára ismeretlen és talán helyenként még felfoghatatlan is, ennek ellenére mélyen tanulságos és megható.
Li-yan története által nem csak egy országot, egy népet, egy hitrendszert ismerünk meg, hanem egy minden szempontból különleges női sorsot, ami önazonos, igaz, valódi és egyedi.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Azt mondják, a mély fájdalom csupán az ember mély boldogságra való képességének tükörképe.
Libri Könykiadó
2024
Füles, Kartonált
487
Megyeri Léna