Nagyon szeretek olvasni, és legtöbbször próbálok irodalmilag minőségi könyveket olvasni, de néha úgy érzem, a legjobban egy olyan könyv tud kikapcsolni, amiből elég néhány oldal olvasása és máris jobban érzem magam tőle. Ilyenkor olyan könyveket szoktam választani, amelyek a személyiségfejlesztő vagy egészséges életmód kategóriába sorolhatók.
A „Mondj le róla és… nyerj!” című könyvet pont egy ilyen hosszú, pihenős hétvégén olvastam, és kikapcsolódásnak teljesen megfelelt. Nem mondanám azt, hogy a legmagasabb szintű személyiségfejlesztő könyvekhez tartozik, de azért van benne néhány hasznos gondolat és praktikus életmódbeli tanács.
Maga a könyv nagyon színes és vidám, tele van önismereti tesztekkel, rövid összefoglalókkal és mindennapi tanácsokkal.
Engem elsősorban a könyv címe fogott meg. Első ránézésre kicsit ellentmondásosnak tűnik a címe, ugyanis hogyan is lehetne többet nyerni abból, hogy lemondunk dolgokról?
Ez a könyv azonban pont azzal foglalkozik, ami a mai boldogság kutatás legfontosabb eredménye, mi szerint mindenki lehet boldog, ha azzá szeretne válni. Mindannyian a boldogságot kutatjuk és hajhásszuk, miközben fogalmunk sincs róla, hogyan is néz ki. Azt gondoljuk a boldogságot, tárgyak birtoklása, sikerélmények elérése, célok beteljesítése, feladatok elvégzése, listák kipipálása után tudjuk elérni. A könyv szerint pont ezért vagyunk boldogtalanok, mivel túl sok az igényünk, túl sokat birtokolunk és túl sok jelentéktelen dologgal foglalkozunk. A könyvben megfogalmazott „boldogságfék” szerint, több élvezetre és élményre van szükségünk, mint valódi tudásra vagy birtoklásra. A boldogságot csak úgy tudjuk elérni, ha életünket, környezetünket, szociális kapcsolatainkat megtisztítjuk minden szennyes, káros, haszontalan dologtól, és nem eredményorientáltakká válunk, hanem élményorientáltakká. Ez egy nagyon nehéz és kemény feladat, de hosszú távon kifizetődik.
Ebben a könyvben ötvöződik a modern boldogságkutatás- és a buddhista életbölcsesség, miszerint a boldogság igenis gyakorolható és tanulható. A könyv szerzője ezekre a bölcsességekre, valamint a tudományos kutatások eredményeire alapozza könyve nyolc egyszerű lépését, mely egy boldogabb és beteljesültebb élethez vezet. Az a jó ebben a nyolc lépésben, hogy ezek egymástól teljesen függetlenek és mindenki azt olvashatja el belőle, ami leginkább rá jellemző, vagy amivel leginkább van dolga. A lépések magukba foglalják a boldogság, öröm, kreativitás, idő, egészség, szabadság, lét, értelem fontosabb állomásait, melyek csak úgy valósíthatók meg, ha kevesebb az igényünk, kívánságunk, kényelmességünk, fogyasztásunk.
Nekem tetszett ez a nyolc lépcsős felépítése a könyvek, mert a boldogság kutatása nem csak a fizikai és anyagi létre alapszik, hanem az elme és lélek jólétére is. A kevesebb néha több elmélet szerint, itt is ez az ami kiemelkedik. Minél több felesleges és káros szenvedélytől, szokástól, tárgytól és embertől szabadulunk meg, annál több hely és idő marad, hasznos és értelmes dolgokra.
Ez egy nagyon egyszerű, könnyű és mindenki számára érthető kis könyv. Személyiségfejlesztő vagy önismereti könyvként teljesen jól megállja a helyét, de helyenként azért kicsit már túl szájbarágós a könyv üzenete, kevés benne a fantázia. Önfejlesztő útbaigazításnak felel meg a legjobban, azonban színvonalban hagy maga után kívánnivalót. De hát ezeket a könyveket, talán nem is ezért kell olvasni, hanem üzenetük miatt, amely jó kis támaszpont lehet saját önfejlesztésünk útján.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Önmagad megismerése a leghasznosabb minden tett közül.
Holló és Társa Kft.
2004
Keménytábla
158