Csernus Imre: Oroszlánok és farkasok

Csernus Imre legújabb könyve egy olyan meghitt és személyes vallomás, ami a szerző sztrók utáni felépülésének a mélyebb gondolatait és tanulságait foglalja egy kötetbe.

A könyv huszonegy fejezete a halál, az elmúlás, a gyász témáját járja körül, mindezt nem egy melankolikus vagy nyomasztó hangulatban, hanem ezzel ellentétesen, életigenlő és pozitív érzésekkel.

Egy váratlanul érkezett sztrók a legtöbb emberből félelmet, pánikot és traumát idézne elő. Mikor 2024 nyarán Csernus dokinak is szembe kellett néznie azzal, hogy teste nem acélból van és bármikor véget érhet a földi lét, akkor a halál szele valami újfajta gondolatokkal és életérzéssel töltötte el a híres dokit.

Bár munkájának köszönhetően Csernus doki sokat és gyakran találkozott már a halállal, saját bőrén megélni és megtapasztalni mindezt, teljesen más élmény volt.

A könyv csak nagy vonalakban meséli el ezt a halál közeli élményt, a hangsúly főleg azon van, hogy mennyire tud az ember egy ilyen kiszolgáltatott helyzetben is ura lenni az érzéseinek és a gondolatainak.

Csernus doki könyvében szerintem többet mesél arról, hogy hogyan lehet hittel, szenvedéllyel és megbékélve élve, mint magáról a halálfélelemről. Mindezt azért teszi, mert meggyőződése, hogy aki bátran, hittel és megbékélve él, annak nincs oka arra, hogy féljen a haláltól vagy mindattól, ami a földi élet után következik.

Valamiért a halál tabu témává vált a 21. században, egyre nagyobb a félelem és a szorongás körülötte. Legyen szó saját halálunkról vagy valamelyik szerettünk haláláról, valahogy mindannyian szorongunk és félünk ettől. Az ismeretlentől való félelem sajnos sok embert megbénít, meggátolva őt, hogy egy boldog, teljes és megbékélt életet éljen.

Azt hiszem a könyv üzenete számomra pontosan abban rejlik, hogy csak az fél a haláltól, aki fél az élettől is. És mit jelent félni az élettől?

Félni attól, hogy bátran éljünk. Kiállni önmagunkért, mindazért, amiben hiszünk, fejest ugrani új helyzetekbe, kilépni a komfortzónából és merni tévedni és újrakezdeni.

A könyv személyes tapasztalatok, beszámolók és tanulságos történetek segítségével próbálja közelebb hozni az olvasóhoz a halál témáját.

Több fontosabb témán keresztül, mint párkapcsolat, család, gyereknevelés, szülői szerep gócsó alá kerül az, hogy mit is jelent bátran és hitelesen élni.

A könyv szerint csak az tud szembenézni halálfélelmével és leküzdeni azt, aki mer felelősséget vállalni önmagáért és tetteiért, valamint mer szembenézni legnagyobb félelmeivel.

Ez a szókimondó és provokatív önsegítő és önfejlesztő könyv nem megoldásokat kínál, hanem lehetőségeket. Nyers mondanivalókat fogalmaz meg, megkérdőjelez jól bevált hitrendszereket és a komfortzóna elhagyására bátorít.

Három fontos eleme van ennek a könyvnek, ami Csernus dokinál már alappillér: hit, bátorság és elfogadás.

A könyv erre ad lehetőséget. Úgy élni meg minden napot, mintha az az utolsó lenne, tudatosan, hittel és önazonosan.

Mintha az lenne a legfontosabb üzenete a könyvnek, hogy csak az tud félelem nélkül meghalni, aki tud előtte bátran élni.

Így érdemes ezt a könyvet elolvasni és utána megélni minden egyes napot!

Kedvenc idézetem a könyvből:

Amikor hallgatok a belső hangomra, és tudom, mi a feladatom ezen a földön, akkor ezt megtehetem úgy, hogy közben nem ártok sem másnak, sem magamnak.

Oroszlánok és farkasok Book Cover Oroszlánok és farkasok
Csernus Imre
Jaffa Kiadó
2025
Cérnafűzött, Keménytáblás
287