Olyan szépen mint Fábián Janka senki sem tud írni magyar történelmi regényeket. Nagy rajongója vagyok az írónőnek, ezért egy újabb könyvét olvastam el: „Az angyalos ház – és más történetek”.
Ez a regény is különleges hangulatú, lebilincselő maga a történet és kiemelkedő a nyelvezete.
Az úgy nevezett angyalos ház Budán található, melynek homlokzatán egy-egy angyal található, melynek szépsége és egyedisége minden arra járó figyelmét magára vonzza. Erre a különleges építményre azonban nehéz idők várnak: le akarják bontani, hogy helyére egy szállodát tudjanak építeni. A ház lakói tiltakoznak ez ellen, mozgalmat indítanak a ház megmentésére, hiszen szoros érzelmi szálak és emlékek kötik őket ehhez a különleges házhoz.
A regény cselekménye három szálon fut. A jelenben megismerjük Zsuzsa tanárnőt, aki a lebontás elleni mozgalom vezetője. Az ő emlékei alapján megismerjük a fiatal egyetemista Zsuzsikát, aki az öreg Hilda néni társalkodónője és barátnője volt akkoriban. Zsuzsa, a fiatal egyetemista lány az angyalos házban rendszeresen látogatta, az ott lakó majdnem száz éves Hilda nénit, aki elmesélte neki életét.
Különös kapcsolat alakul ki közöttük, ugyanis a fiatal lány nagyon kíváncsian és odaadóan jegyzetel le mindent, amit az öreg Hilda néni mesél fiatal koráról. A harmadik szálat pedig Hilda néni elbeszélésein keresztül ismerjük meg, aki szeretné megörökíteni életének emlékeit, valamint könyv formában tovább adni az utókornak. Paál Hilda néni az 1910-es évek történéseit meséli el, az angyalos ház fénykorát. Ebben a házban lakott négy jó barátnő, Hilda, Klári, Manci és Lina, akik megannyi közös élményen osztoztak a századelőn. Az angyalos ház azonban titkokat is rejteget, egy különleges titokzatos férfi költözik be a házba, aki a lányok életét nem csak hogy felforgatja, de még személyes és politikai bonyodalmakba is keveri.
A felnőtté válás nehézségei, a szerelem örömei, a csalódás keserűsége, az élet kiszámíthatatlansága, végig kísérte a lányok életét, és oly sok élményt és örökre szóló élettörténetet és élettapasztalatot adott nekik, amiket Zsuzsa, az akkori fiatal lány, írásban próbál megörökíteni.
Cselszövés, dráma és romantika váltakozik a regényben, valamint a végén még két novella is olvasható: Karácsony a Ligetben és Rozmaring, amelyek valamilyen szinten ugyanúgy kötődnek a fő történethez.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Én csak annyit mondhatok, és higgye el, már láttam egyet s mást életemben, hogy nem szabad egyetlen lehetőséget sem elszalasztani. Mert utána bánni fogja egész életében, hogy meg sem próbálta. Ez pedig még egy csalódásnál is rosszabb.
Libri Könyvkiadó Kft.
2017
Keménytábla
424