Egy történelmi tényeken alapuló fikció, ami a 2. világháborúba vezet el. Különlegessége, hogy cselekménye szinte teljes mértékben Magyarországon, főleg Budapesten játszódik, helyenként azonban még a balatoni vidék is feltűnik.
Egy újabb nehéz, fájdalmas és szívszorító történet, ami ezúttal nem a koncentrációs táborokban játszódik, hanem magyar földön, ahol a zsidóüldözés és zsidóellenesség újabb gyötrelmes történeteit ismerjük meg.
Külföldi szerző írja le és szemlélteti ebben a könyvben azoknak a magyar zsidóknak a történetét, akik Hitler hatalma alatt szörnyű sorsban éltek, sokan közülük meg is haltak.
A történet eleje még Skóciában indul el, ahol megismerjük az árván maradt Kirsty-t aki elhagyja otthonát, hogy Magyarországon próbáljon szerencsét. Budapesten egy gyereknevelő intézetben dolgozik, ahol keresztény és zsidó gyerekeket nevelnek. Ott barátkozik össze Annával és bátyjával, Endrével, valamint a testvérek családjával.
Kirsty és az intézet vezetője, Jane, megpróbálnak mindent megtenni ezekért a zsidó gyerekekért, de a náci hatalom őket is utoléri és hamarosan saját életük megmentése lesz a tét.
Kirsty cselekedeteivel nem csak Jane, a gyerekek, hanem a szintén zsidó származású Anna mellett is a végsőkig kitart és nagy szerepet játszik életük alakulásában.
Sokrétegű ez a könyv, ezért nehéz is egy bizonyos műfajba beilleszteni. Valós alapokon megírt történetről van szó, ezért történelmi regénynek is számít. Ugyanakkor a szerelmi szál is fontos szerepet kap benne, ezért van egy romantikus oldala is a történetnek.
Mivel eseménydús a cselekménye ezért regényes jellege miatt könnyen és gördülékenyen olvasható.
A női sors is egészen hangsúlyos benne, mert különböző életkorú nőket ismerünk meg benne, akik valamilyen szinten mind hozzájárulnak az események alakulásához. Jane, Kirsty és Anna igazi hősökké válnak, akiknek bátorsága és elszántsága példaértékű.
A családi és baráti szál köti össze a sok szerteágazó cselekményt. Az elején még lassabban folydogálnak benne az események, de a végére már nagyon felgyorsul minden.
A szereplők közötti konfliktus mind egy külső tényezőnek vagy hatalomnak tudható be, ami a regényben újabb és újabb drámai fordulatokhoz vezet.
A rövid fejezetek, a pörgős cselekmény, a történelmi háttér, a szerethető karakterek és a gördülékeny olvasás miatt szerethető ez a könyv.
A három női karakter példáján keresztül úgy lehet olvasni a 2. világháború eseményeiről, hogy az akkor is inspiráló és motiváló, ha a harc nem a csatatéren zajlik, hanem egyéni szinteken, ahol ez a három bátor nő saját eszközeivel harcol a gonosz ellen.
Ők hárman szeretetről, tiszteletről és emberségről tesznek bizonyságot, magukat és életüket nem kímélve harcolnak egy szebb, jobb és emberségesebb jövőért, ahol az embert nem származása vagy vallása határozza meg.
Két árva története, akik leleményességüknek, kitartásuknak és bátorságuknak köszönhetően menekülnek meg. Két olyan nő, akik életüket az úszásnak köszönhetik. Addig, amíg sok magyarországi zsidónak a Duna a halált jelentette, nekik a szabadulást és az életet.
Háború, gyűlölet, ellenségeskedés, bizonytalanság, besúgás és állandó halálfélelem, megannyi nyomasztó érzés, mégis mind közül kiemelkedik a hősiesség, az önfeláldozás és a segítőkészség.
Egy nagyon szomorú és nyomasztó történet, még akkor is, ha a végén felrebben egy kis reménysugár. Minden 2. világháborús történet magában hordozza a sok gyűlöletet és emberi kegyetlenséget, ugyanakkor egy erős példája annak, hogy a tiszta szeretet a legnagyobb megpróbáltatások között is megmutatkozik.
Kedvenc idézetem a könyvből:
– Nagyon nehéz az életed. Egy kicsit tudom, milyen érzés ez. Biztosan úgy gondolod, hogy nincs értelme folytatni. De van. Magunk miatt kell élnünk az életünket, nem másokért, még csak nem is a családtagjainkért.
Álomgyár Kiadó
2024
Keménytábla
414
Lukács Andrea