Révész Szilvia: Keserűből édeset

Bevallom nehezen vettem kezembe a következő könyvet, kicsit féltem a témától és tartottam attól, hogy túl elméleti lesz minden, amit a könyvben olvasni fogok.

Tetszett a könyv címe, „Keserűből édeset”, egyértelmű volt hogy miről fog szólni a könyv. Gyanakvóan forgattam kezemben a könyvet, és mindvégig arra gondoltam, hogyan is lehet egy krízishelyzetből, a keserűből, úgy kijönni, hogy a végén az ember már ne a keserűségre tudjon gondolni, hanem az édességre.

Révész Szilvia átfogó könyvet írt arról, hogy a krízishelyzetek milyen lehetőségeket rejtenek magukban, mit lehet tanulni belőlük és hogyan lehet átvészelni a mélységeket. Mindezt a hit és Biblia szemszögén keresztül közelíti meg, élettapasztalatát, mások történeteit, egyéni és szakmai tudását, alátámasztja a Szentírás szavaival és igeverseivel.

A könyv egyből belevág a témába, miszerint senki sem mentesített a krízisek, rossz dolgok, nehézségek alól. Még a jó emberekkel, az Istenben hívőkkel is megtörténnek ezek a dolgok.

Ericson szerint minden életkornak, életszakasznak megvannak a tipikus, természetes krízisei. Gyerekkor, kamaszkor, felnőttkor, öregkor, ezek mind természetes krízisei az emberi életnek. De sokszor ezekhez még párosulnak olyan fájdalmas és érthetetlen krízishelyzetek, amelyekben „jogos szükségleteink hiányától szenvedünk”. Vagyis ha szeretet, gondoskodás, bátorítás, támogatás helyett mást kapunk családunktól, barátainktól, szeretteinktől, akkor az megint csak krízishelyzetbe tud minket taszítani.

Egy szerettünk elvesztése, egy álom be nem teljesülése, egy cél elvétése, és még sorolhatnám, mind olyan rendkívüli krízisek, melyekre nincs azonnali megoldás. Révész Szilvia szerint az emberiség egyik legnagyobb krízisélménye a céltalan, bizonytalan emberi létezés.

De akkor mi is valójában a krízis?

A krízis, több mint egy nehézség vagy probléma, mert a krízis egy időre leállít, megfékez, cselekvőképtelenné tesz. Krízishelyzetben ébredünk rá arra, hogy egy olyan helyzetbe kerültünk, amihez nincs meg a kellő tudásunk eszköztárunk, tapasztalatunk, ahhoz hogy megszüntessük ezt az állapotot. Vagyis a krízis válság és fordulat. A krízisben minden megváltozik, megrendül az ember önbizalma, változik az énképe és bizonytalanná válik életkörülménye. Persze a krízisre mindannyian személyiségünktől függően másképp reagálunk, de mindannyiunkban közös a biztos talaj elvesztésének érzése.

Akármennyire is arra törekszünk, hogy minél hamarabb megszüntessük ezt az állapotot és újból helyre állítsuk az egyensúlyt, nem ez a krízis célja. A krízis célja az, hogy valami megváltozzon, valami új jöjjön létre. A krízisnek többféle kimenetele lehet: összeomlás, sikertelen megoldás, kompromisszum vagy jó megoldás. Az, hogy hogyan reagálunk rá, csak tőlünk függ. Ha sikerül ebből a krízishelyzetből kiemelkedni, akkor a krízisre mint lehetőségre, fejlődésre, változásra tudunk majd tekinteni. A krízissel valami végérvényesen megváltozik, véget ér, de ugyanakkor ez valami újnak is a kezdetét jelenti.

Révész Szilvia könyve arra bátorít, hogy merjünk szembe nézni krízishelyzeteinkkel, vállaljuk fel a fájdalmat, mert a végén a fájdalomból gyémánt lesz. Persze egyedül is megpróbálhatunk kievezni a krízishelyzetekből, de Isten segítségével és Igéjével, sokkal könnyebb. Ez is egy olyan folyamat ami által épülhetünk, tanulhatunk, gazdagodhatunk, változhatunk és fejlődhetünk.

Tetszett a könyv témája, de sok volt benne az elmélet. Én jobban örültem volna néhány konkrét tanácsnak vagy tippnek, ami átsegíthet a krízishelyzeteken. Hiányoltam a szerző személyes krízishelyzeteinek az elmesélését, ezek csak felületesen voltak megemlítve.

Sokat tanultam belőle, elgondolkodtatott, de nem tudott teljesen megérinteni, mert nem tűnt elég személyesnek.

Kedvenc idézetem a könyvből:

A passzivitás veszélyesebb a tévedésnél, mert megállítja a növekedést, a változást, lehetetlenné teszi a fejlődést, és észrevétlen leépüléshez, sorvadáshoz vezet. Amikor mozdulunk, az életünk új lendületet kap, és ez regeneráló hatással lesz ránk.

Keserűből édeset Book Cover Keserűből édeset
Révész Szilvia
Harmat Kiadó
2018
Kartonált
136