Vanessa Chan: Velünk a vihar

Egy olyan olvasmány került a kezembe, amiről valahogy nehéz bármit is mondanom, mert hangulata, története és üzenete még mindig mélyen dolgozik bennem és ilyenkor nehéz mindezt szavakba önteni.

Ez a szépirodalmi alkotás egy olyan családregény, amiben Malájföldön ismerünk meg egy öttagú családot, akikre a Japán megszállás alatt kegyetlen sors vár. Három gyermekük sorsát követhetjük végig párhuzamosan, miközben az édesanya történetét is megismerjük váltott szemszögön keresztül. Az ő múltbeli cselekedetei és döntései által jutunk el odáig a könyvben, hogy megértsük a jelenbeli eseményeket és azt a sok szörnyűséget, amit a háború okoz, miközben családokat tesz tönkre és életeket rombol össze.

Egy árulás, egy hazugság, egy rossz döntés, ami néha talán jelentéktelennek tűnik, de hatása örökre megmarad.

Ebben a regényben erről a lavináról lehet olvasni, egy olyan cselekménysorról, ami a múltban indul el, de a jövőben csúcsosodik.

Ez nem egy könnyű olvasmány, hanem egy olyan történelmi fikció, ami az 1930-as évekbe vezet vissza.

Ceciliy a regény női főszereplője, a három gyermekes édesanya, akit egy fényes jövő ígéretével elcsábít egy japán tábornok. A fiatal nő egyre inkább a hatalma alá kerül ennek a férfinak, elkezd kémként tevékenykedni, amivel nem csak családja, de egész országa sorsát megpecsételi.

Évekkel később, 1945-ben Cecily és családja komoly veszélybe kerül. Három gyermekének sorsa és jövője tőle függ.

De hogyan mentse meg őket anélkül, hogy elárulná múltja titkát és ne sodorná még nagyobb veszélybe családját?

Ennél a résznél kezdődnek úgy igazán a bonyodalmak, mikor egyik fordulat a másik után jön, mikor a jó és a rossz szembeszáll egymással, amikor ártatlan gyerekek fizetnek meg szüleik bűneiért.

A maláj család drámáján keresztül egy egész ország és nemzet tragédiáját ismerjük meg. Az írónő egy olyan történelmi korszakot és országot hoz közel hozzánk, amiről szerintem kevesen tudnak, épp ezért lesz annyira érdekes és lebilincselő ez a regény.

Nehéz megérteni az édesanya tetteit és döntéseit, de számomra mégsem ez volt a legkiemelkedőbb ebben az egész történetben, hanem az, hogy a gyerekek hogyan próbálnak életben maradni saját eszközeikkel és a legnagyobb szörnyűség és veszedelem idején is, megmaradni jónak és tisztának.

Anya és gyermekei szemszögén keresztül kezdünk elgondolkodni azon, hogy vajon a jó emberek is lehetnek rosszak? Hogyan hat a hatalom az emberekre? Milyen következményei vannak egy árulásnak? Hogyan válhat hűtlenné egy anya családja, barátai és gyermekei mellett?

Ez a sokrétegű regény, tele érzelmekkel és történelmi eseményekkel, sok ilyen és hasonló kérdéssel szembesít olvasás közben. Az élet drámai és tragikus fordulatai között mégis fel-felcsillan egy kis remény. A nagyon komoly, nyomasztó és érzelmileg megterhelő hangulat ellenére, ez egy rendkívül értékes és egyedi könyv, ami olyan megtörtént eseményeket, elszenvedett fájdalmakat és drámai sorsokat ábrázol, amiről nehéz beszélni vagy épp olvasni, mégis mély nyomokat hagy az emberben.

Kedvenc idézetem a könyvből:

Minden szerelem arról szól, hogy valaki apró darabokra töri a lelkét, aztán kirakósjáték gyanánt felajánlja valaki másnak, és kéri, segítsen újra összerakni.

Velünk a vihar Book Cover Velünk a vihar
Vanessa Chan
21. Század Kiadó
2024
Keménytábla, Védőborító
317
Csonka Ágnes