Susan Forward: Anyák, akik nem tudnak szeretni

Egy rendkívül elszomorító, ugyanakkor őszinte és bátor olvasmány, ami nyers és szókimondó őszinteséggel mesél olyan transzgenerációs traumákról, olyan gyerekkori sebekről, amelyekről mai napig tabu nyíltan beszélni, mert a társadalmi és szociális normák még mindig nem erre vannak berendezkedve.

A könyv szerzője azonban felhagy az anyamítosszal és saját tapasztalatai, valamint kliensei tapasztalatai által olyan bántalmazó, nárcisztikus, elhanyagoló vagy birtokló anyákról ír, akik a szeretet nevében olyan károkat okoznak gyerekeikben, ebben az esetben lányaiknak, amelyek felnőttkorukat mélyen befolyásolja.

A mai felnőtt embereknek szükségük van, legalábbis szükségük lenne ilyen olvasmányokra, amelyek által közelebbről is megismerhetnék és megérthetnék, azokat az elakadásokat és mozgatórugókat, amelyeket gyerekkorban szereztek.

Ez a könyv nem arról szól, hogy ítéletet és bíráskodást mondjunk azok az anyák felett, akik saját traumáik és tudatlanságuk miatt nem tudták megfelelően szeretni gyerekeiket, sokkal inkább egy felvilágosítás, egy gyógyulás kezdetét jelentheti egy ilyen mély értelmű és informatív könyv.

Ezáltal ez egy lehetőség, úgy anyák, mint lányaik számára, hogy szembenézzenek mindazzal, ami a múltban történt és felelősséget vállalva, felszabadítsák magukat a bűntudat és a hibáztatás alól.

De ez a folyamat csak akkor fog működni, ha elsősorban a traumát vagy a károkat elszenvedett gyerekek bátran szembenéznek ezekkel a múltbeli anyasebekkel és utána vagy konfrontáció, vagy határok felállításával vagy legrosszabb esetben teljes kontakt megvonásával, rámernek lépni a gyógyulás útjára.

Ez a könyv nem arról szól, hogy minden anyának tökéletesnek és hibátlannak kell lennie, a lényeg az elég jó anyaságon van. Az elég jó anya fogalma abban áll, hogy egy anya is tévedhet és elronthat dolgokat, de mindaddig míg kellő tudatossággal, önismerettel és önreflexióval rendelkezik, nem tud olyan károkat okozni gyermekében, amit ne lehetne helyrehozni.

Azonban sok esetben ez nem tud megvalósulni egy súlyosan nárcisztikus, irányításmániás, elhanyagoló vagy bántalmazó anya esetében, aki kizsákmányolja, elhanyagolja vagy épp testi-lelki szinten bántalmazza gyerekét.

Az ilyen káros anya-lánya kapcsolatban olyan mély sebeket és traumákat tud szerezni egy gyermek, amelyek egy egészséges önbizalomtól és önszeretettől fosztják meg őt.

Susan Forward, a népszerű pszichoterapeuta esetleírásaival és gyakorlatias módszereivel abban segít, hogy felismerjük és feldolgozzuk ezeket a kötődési traumákat, elinduljunk a gyógyulás útján és olyan határokat építsünk fel, amelyek saját testi-lelki épségünket és egészségünket védik.

Ez a gyógyulási folyamat nem zárja ki az anyákkal való kapcsolat rendezését, de semmiképp sem feltétele annak, hogy valaki felnőttként egy traumatikus gyerekkor után, boldog és szeretetteljes életet éljen.

Rendkívül értékesnek, informatívnak és edukatívnak tartom ezt a könyvet, mert a személyes beszámolók és a pszichológiai értelmezések egyensúlyban vannak benne, megalkotva egy olyan könnyednek és olvasmányosnak tűnő szakkönyvet, amit bárki megérthet.

Sok pszichológiai magyarázat, elmélet és személyes történet gondoskodik arról a könyvben, hogy azok a lányok, akik érintettek az anyaseb traumáiban, sokkal jobban megértsék és megbékéljenek azzal a tudattal, hogy mindaz, amit elszenvedtek, nem az ő felelősségük vagy hibájuk.

Az elméleti és gyakorlati tapasztalatok és beszámolók segítenek megérteni az összefüggéseket, az anyaseb traumáinak következményeit és hatásait a gyerekkora.

A szerző nem hagyja magukra olvasóit mindezen elméletek felsorolása után, hanem olyan módszereket ajánl fel, amelyek sokat tudnak segíteni a változás és a gyógyulás útján.

Mindenkinek csakis ajánlani tudom ezt a gondolatébresztő, hasznos, alapos és informatív ismeretterjesztő könyvet, ami gyakorlatias és érthető módokon fogalmazza meg a gyerekkori traumákat és azoknak hatásait felnőttkorban.

Kedvenc idézetem a könyvből:

Egy kislánynak egyszerűbb úgy igazolni anyja bántó viselkedését, hogy elkezdi önmagát vádolni, és az az érzés alakul ki benne, hogy biztos ő nem felel meg, ő a rossz. Ezt az érzést aztán felnőttként is tovább hordozza magában, mindegy, milyen sikeres vagy mennyire szeretik mások, beleértve a saját gyerekeit is.

Anyák, akik nem tudnak szeretni Book Cover Anyák, akik nem tudnak szeretni
Susan Forward
HVG Kiadó
2024
Kartonált
373
Dufka Hajnalka