Fábián Janka: A Monarchia szerelmesei

Fábián Janka könyvsorozatának harmadik kötete megint egy izgalmas, kalandos és sok fordulattal teli történelmi romantikus regény lett, amiben megjelennek a sorozat előbbi szereplői, valamint új szereplők is, akiknek életének alakulását követhetjük végig a 19. század füredi helyszínén.

Régi és új szerelmek, történelmi események és személyek, családi tragédiák és örömpillanatok, valamint megannyi szerelmi történet ötvözi egymást ebben a romantikus regényben.

Nem csak a szereplők élete izgalmas ebben a történetben, hanem az ismert történelmi hírességek felbukkanása is, mint Jókai Mór, Vörösmarty Mihály, Deák Ferenc, Ferenc József császár és Sissi, akik csak mellékszereplőként jelennek meg a könyvben, de azért sokat hozzátesznek ahhoz, hogy ez egy élvezetes könyv legyen.

Számomra a trilógia előbbi két kötete is nagyon élvezetes volt, ennél a résznél úgy éreztem, hogy kevesebb a történelmi háttér, sokkal inkább volt hangsúlyos a Györöky család története, akikeken keresztül több szerelmi történetet ismerhetünk meg.

Ez a családregény egy nagyon átfogó képet ad nekünk olvasóknak arról, hogy hogyan élt a magyar ember a 19. századi Füreden, milyen hagyományok, babonák, szokások, történelmi események és társadalmi elvárások nehezítették meg akkori életét.

Az írónő stílusa engem mindig megnyugvással tölt el, mert egyszerre érzem benne azt a régi szép magyar beszédet és az izgalmas cselekményvezetést, ami által ez az olvasmány igazán élvezhető.

Helyenként régi magyar szavak, kifejezések kerülnek be a könyvbe, ami segít egy olyan világba visszarepülni, ahol nem a közösségi médiában vagy a digitális környezetben zajlott az élet, hanem az utcákon, a kávéházakban, a családban, a báltermekben vagy épp a harctéren.

Az 1800-as évek második felét ismerjük meg ebben a könyvben, ahol egy család több generációjának élete kerül középpontba. Szülők, gyerekek, házastársak, rokonok, szomszédok, unokatestvérek, testvérek kapcsolatai során több évtizeden keresztül olvashatunk gyászról, halálról, veszteségről, születésről, házasságról és újrakezdésről.

Elég gyorsan folynak az események ebben a történetben, ezért mindegyik szereplő életét csak felületesen ismerjük meg, mélyebb érzéseiket és gondolataikat már nem fejti ki az írónő. A kapcsolatok dinamikája, a folyamatos változás és alkalmazkodás, központi téma ebben a regényben, emiatt a nagyobb tragédiák vagy szomorú események felett is hamar átsiklunk.

A történet gördülékenysége miatt könnyen és gyorsan lehet haladni az olvasással, mivel a nehezebb részek csak felszínesen, mintegy mellékszálként vannak feltüntetve, ezért egyik szerelmi történetből a másikba ugrunk, mintha csak az számítani, hogy minden szerelmi történet megkapja a boldog befejezést.

Számomra kissé túl idillikus volt ilyen formában olvasni egy család életéről, aki bár sok tragédiát és veszteséget megélt, mégis mindig derűs és vidám maradt.

A balatoni életérzés, az Anna-bálok hangulata, a családi viszonyok, a történelmi események együtt alkotnak egy olyan életérzést ebben a könyvben, ami által ez egy könnyed és szórakoztató olvasmány.

Szerelmeken, csalódásokon, botrányokon és rejtélyeken keresztül ismerjük meg azt a világot, ami a szabadságharc bukása után új esélyt ad az embereknek az életre és az újrakezdésre. A füredi lakosok és emberek, valós és kitalált személyekkel együtt egy olyan történetet alkotnak, amiben nem a fájdalmas veszteségeké az utolsó szó, hanem a szereteté, ami főleg a hátramaradt női családfő által valósul meg.

Györöky Ilka és családja több évtizedes története nem csak egy család története, hanem egy nemzet története is.

Kedvenc idézetem a könyvből:

Ó, igen, a hold is gyönyörű…de miután megláttad a napot, vissza tudsz-e térni hozzá?

A Monarchia szerelmesei
Fábián Janka
Libri Könykiadó
2024
Keménytábla
408