Egy nagyon megható, inspiráló és jelentőségteljes könyv egy olyan női sorsról, amiben az mutatkozik meg, hogy nem elegendő csak a tehetség ahhoz, hogy valaki sikeres legyen, kell hozzá bátorság, elszántság, kitartás és akaraterő.
Anna Maria della Pietá élete pont ezt tükrözi vissza. Ez a könyv, ami az ő életét dolgozza fel, egy valós eseményeken alapuló fikciós mű. Az 1696-ban Velencében született árva lányból évekkel később nemzetközi híresség és a 18. század egyik legjelentősebb hegedűművésze lett. Bár az ő életéről és munkásságáról kevés részlet maradt fenn, ez a könyv szerintem nagyon szépen összefoglalja mindazt, amit érdemes a 18. századi Velencéről, a kor szellemiségéről, az akkori társadalomról és a nők helyzetéről tudni.
Ez az árva kislány csecsemőként kerül be egy kolostorba, ahol élete szöges ellentétben áll a város életével. Kint tombol a fényűzés és a csillogás, a kisemberek élete azonban a nyomorról, a kétségbeesésről és a szeretetlenségről szól.
Anna Maria csak egy a háromszáz árva lány közül, akinek napjai az árvaház falai között telnek. Alig nyolcéves mikor kitűnik zenei tehetségével, valamint elszántságával és elhatározásával, hogy ő legyen Velence legnagyobb hegedűművésze és zeneszerzője.
De mivel egy lányról, sőt egy árváról van szó, ezért Anna Maria nagyon sok akadállyal és nehézséggel kell szembenézzen álmai megvalósítása érdekében. Bár ő mindent megtesz, hogy tanítója kedvében járjon, egy idő után azt veszi észre, hogy tehetsége veszélyt és fenyegetettséget jelent mentora számára, ezért dédelgetett álma is veszélybe kerül.
Anna Maria szenvedélye, céltudatossága és akaratereje nem ismer határokat és szembe megy egy olyan társadalmi és szociális normával, ami nagyon elítélendő volt az akkori korban.
Az ő története a fékezhetetlen ambícióról, a veleszületett tehetségről, az áldozatkészségről és a veszteségekről szól.
De nem csak ő emelkedik ki ebben a történetben, hanem még jó néhány női alak, akik szintén arról mesélnek, hogy milyen kevés eséllyel indult az életnek egy lány az akkori korban és milyen sok küzdelem és lemondás árán tudta megvalósítani álmait.
De néha már csak az a tény, hogy egy lány életben maradjon a nyomor, szegénység és betegség között óriási megpróbáltatást jelentett egy olyan korban, ahol a férfiak uraltak mindent, sőt még a nőket is.
Anna Maria magával ragadó és szenvedélyes története nem csak a zene gyógyító hatásáról, nem csak a művészet erejéről, nem csak az őstehetségről szól, hanem egy olyan életútról, ami minden akadályt és nehézséget legyőz, ha az embernek van egy víziója, egy álma vagy egy célja.
Ebben a történetben egy álom és egy nagy tehetség születik, úgy, hogy minden külső tényező ellene szól. Sőt, gyakran ő maga nehezíti meg életét, mikor rossz döntéseket hoz, vagy annak a súlyával kell éljen, hogy megbántott vagy cserben hagyott másokat.
Az igazán nagy és nemes célok és álmok gyakran követelnek meg olyan áldozatokat, amelyek nem hétköznapiak és nem akárkinek valóak.
Anna Maria, a tehetséges árva lány történetének ereje pont ebben rejlik. Abban az erőben és elszántságban, amire csak a legkülönlegesebb és legtehetségesebb emberek vannak elhívva.
Története nem csak példaértékű, tanulságos és inspiráló, hanem egy életlecke minden olyan nőnek, aki bármilyen oknál fogva bátortalannak, erőtlennek vagy esélytelennek tartja magát. Az igazi tehetség, az igazi emberi érték, a befektetett munka és az elszántság még ha göröngyös, és nehéz utakon is, de utat fog törni magának és ki fog emelkedni a szürkeségből, a nyomorból és a láthatatlanságból.
Kedvenc idézetem a könyvből:
Ráeszmél, hogy egész életében hordozta ezt a veszteséget. Nem a tehetsége és nem is az elszántsága hajtotta. Hanem a veszteségei.
Libri Könykiadó
2024
Kartonált
384
Borbély Judit Bernadett